Farmakologiczne leczenie depresji może wpływać na ilość i siłę myśli samobójczych.
Lekarze z Londynu odkryli różnice w ilości myśli samobójczych w zależności od rodzaju podawanego leku przeciwdepresyjnego. Leki antydepresyjne, które porównywano to escitlopram i nortryptylina. Badanie przeprowadzono na 811 mężczyznach, którzy cierpieli na depresję jednobiegunową – okazało się, że escitalopram znacznie bardziej redukuje myśli samobójcze niż nortryptylina.
Depresja endogenna na którą cierpieli mężczyźni miała stopień umiarkowany bądź ciężki. Część mężczyzn leczono nortryptyliną (Aventyl), część escitalopramem (Lexapro, Cipralex). Przy leczeniu nortryptyliną, myśli samobójcze stwierdzano około 10 krotnie częściej. Siła myśli samobójczych przy leczeniu nortryptyliną była 2,5 razy większa niż przy leczeniu escitolopramem. Nie do końca wiadomo, dlaczego ba leki wykazują tak duże różnice w sposobie oddziaływania na redukcję myśli samobójczych.
Escitalopram w Polsce dopuszczony jest do obrotu od 2004 roku w postaci leku o nazwie handlowej Lexapro. Escitalopram jest lekiem dość kosztownym – nie każdy może więc sobie pozwolić na jego zakup.
Dodaj komentarz