czyli żyj krótko i zostaw atrakcyjne zwłoki
Dawniej uważało się, że zachowania ryzykowne, które tak często podejmują adolescenci związane są w tym, że mają oni poczucie niezniszczalności. Tak jakby młodość i wiek dawał coś w rodzaju tarczy ochronnej, powodującej że wypadki czy urazy omijają młodych ludzi szerokim łukiem. Na Uniwersytecie w Minessocie postanowiono zbadać kwestie przekonań dotyczących własnej wrażliwości oraz podejmowania zachowań ryzykownych przez nastolatki i okazało się, że nastolatki wcale nie mają poczucia niezniszczalności. Mało tego – częściej zachowania ryzykowne podejmują te, które zakładają że nie pożyją długo.
Nastolatki pytano o to, jak oceniają swoje szanse na dożycie konkretnego wieku. Okazało się, że młodzi ludzie dość pesymistycznie patrzą w przyszłość – 15% uznało, że szanse na dożycie do 35 roku życia wynoszą 50:50. To przekonanie o tym, że można umrzeć młodo przekłada się na podejmowanie zachowań ryzykownych.
Badania były longitudinalne – prowadzone przez 3 lata. Te nastolatki, które na początku badań brały pod uwagę możliwość wczesnej śmierci, znacznie częściej – w późniejszych latach- podejmowały takie zachowania jak udział w bójkach, nadużywanie środków psychoaktywnych, przypadkowy seks bez zabezpieczeń. Analogicznie – ta młodzież, która w momencie przystąpienia do badania już tkwiła w podejmowaniu zachowań ryzykownych, oceniała swoje szanse na dożycie 35 roku życia znacznie słabiej niż reszta młodzieży.
W badaniach nie wykazano rzeczywistego związku między przekonaniem o szybkiej śmierci a śmiercią w rzeczywistości. Wydaje się, że w tym przypadku samospełniające się proroctwo nie działa.
Dodaj komentarz