Leki homeopatyczne placebo

Tabletki homeopatyczne – placebo dla wierzących?

Pamiętacie słynny plakat wiszący w biurze Fox’a Mouldera z Archiwum X z napisem „I Want to believe”? Taki sam plakat mogliby na ścianach powiesić sobie zwolennicy homeopatii. Tak twierdzą przynajmniej przeciwnicy homeopatii, którzy postanowili na własnej skórze przetestować i jednocześnie udowodnić to, że homeopatia to nic innego jak tabletka działająca jak placebo, która działa tylko dlatego, że chcemy, aby działała.

W ramach akcji nazwanej „10:23″, uczestnicy chcieli udowodnić, że w leczeniu metodą homeopatii nie ma żadnych efektów leczących opierających się bezpośrednio na podaniu środku homeopatycznego. W tym celu 300 wolontariuszy z Wielkiej Brytanii, Kanady, Australii i Nowej Zelandii połknęło po buteleczce pełnej środków homeopatycznych (około 80 tabletek na raz). Nikt nie umarł. Nikt też nie został wyleczony. W zasadzie nikomu nic się nie stało ani dobrego, ani złego.

Brytyjskie stowarzyszenie medycyny alternatywnej (Complementary Medical Association) uznało wyczyn wolontariuszy za bezmyślny i bezsensowny. Według Jayney Goddard (członkini stowarzyszenia), cała akcja była tylko:

głupią, nieodpowiedzialną akcją, której uczestnicy nie rozumieją podstawowych zasad działania homeopatii

Bezpośrednio, leczenia homeopatycznego metodą placebo nazwać nie można – środki homeopatyczne zawierają rozcieńczone roztwory substancji, które w teorii mają „wywoływać u osoby zdrowej stan psychosomatyczny identyczny z objawami chorobowymi” (za wikipedią). Test wolontariuszy wykazał jednak, że efektu takiego nie ma.

Czy homeopatia działa, czy to placebo?

W Polsce, homeopatia, to najczęściej stosowana forma medycyny niekonwencjonalnej. Środki homeopatyczne kupić można nawet w aptekach. Nie ma żadnych naukowych dowodów na to, że homeopatia działa (ani też takich, które zaprzeczałyby jej skuteczności).

Lekarze i psycholodzy od lat spierają się o to, czy homeopatia działa fizykalnie (poprzez przyjmowany środek) czy psychologicznie (na zasadzie placebo). Akcja wolontariuszy 10:23 udowodniła, że homeopatia nie szkodzi. Ale czy udowodniła, że nie leczy? Jeśli nawet homeopatia działa na zasadzie placebo, to z drugiej strony, lepsze placebo niż choroba, prawda?

fot.:Nataliya/Pexel.com