Psychoterapia z udziałem nowoczesnych narzędzi komunikacji (Internet, komórka) staje się coraz bardziej popularna. Jakkolwiek próby terapeutyzowania i proponowania konkretnej pomocy psychologicznej jedynie za pomocą maili i komunikatorów, można uznać za próbę wyłudzania od pacjentów pieniędzy i działania z pogranicza wróżenia z fusów i uskuteczniania technika manipulacji, to w niektórych zaburzeniach czy trudnościach, internet może jak najbardziej się przyjąć.
Jak donosi czerwcowy numer magazynu Sleep, psychoterapia behawioralno – poznawcza realizowana w sposób on-line okazuje się być całkiem skuteczna w leczeniu bezsenności u pacjentów z zaburzeniami snu. Pięcio tygodniowy program terapii odniósł pozytywne rezultaty u 83% osób biorących udział w badaniu. Program realizowano na Uniwersytecie Manitoba w Kanadzie. W ramach programu terapeutycznego, pacjentom zaproponowano:
- psychoedukacje w zakresie bezsenności
- informacje na temat higieny snu
- trening relaksacyjny
- terapię poznawczą
- zespół zadań mających na celu poprawę jakości snu
W badaniu wzięło udział 118 dorosłych pacjentów z chroniczną bezsennością, którzy rekrutowali się z pacjentów klinicznych jak i z ogłoszeń umieszczanych w prasie zachęcających do wzięcia udziału w badaniach. w trakcie trwania programu, pacjenci nie otrzymywali żadnego dodatkowego wsparcia w zakresie terapii bezsenności. 81% badanych po zakończeniu terapii stwierdziło że program pomógł im przynajmniej w średnim stopniu, przy czym 35% badanych odczuło znaczną poprawę swego stanu.
Terapia CBT realizowana przy pomocy Internetu, miała 33% współczynnik przerwania leczenia. W Kanadzie, podobne programy realizowane w tradycyjnym trybie, współczynnik ten mają na poziomie 22%, co oznacza, że terapia Internetowa jest częściej przerywana niż tradycyjna, jednakowoż, że względu na jej mniejsze koszty i dość dobre wyniki można rozważać taką metodę jako dość efektywny sposób pomocy pacjentom w zaburzeniach snu.
W Polsce nie mamy na razie funkcjonujących programów pomagających pacjentom z zaburzeniami snu w formie on-line. Niemniej jednak, kanadyjskie wyniki mogą zachęcić polskich psychoterapeutów i psychiatrów do rozpoczęcia badań w tym kierunku.
fot.: Nara Vieira da Silva Osga
1 komentarz