Opiekunowie chorych na Alzheimera sami bardziej narażeni na zachorowanie

Osoby zajmujące się bliskimi cierpiącymi na Alzheimera sami są bardziej narażeni na zachorowanie na tę chorobę. Według opublikowanego w maju artykułu w Journal of the American Geriatrics Society , winą za ten stan rzeczy może być stres odczuwany przy okazji opieki nad chorym.

Aby zbadać fakt zwiększonego ryzyka zachorowania u opiekunów, naukowcy prowadzili badania przez szereg lat. Do badania wybrano ponad 1200 par, z których w chwili rozpoczynania badania, nikt nie miał Alzheimera. W ciągu kilku lat badań, demencja pojawiła się u 229 rodzin. Osoby, które otoczyły opieką chorych znacznie częściej same (w późniejszym etapie) zaczynały cierpieć na demencję, niż osoby które nie zajmowały się chorymi na Alzheimera. Różnica była spora – opiekunowie zapadali na Alzheimera 6 razy częściej.

Nie do końca wiadomo, co odpowiada za taki stan rzeczy – Peter Vitaliano , psycholog który zajmuje się tematem Alzheimera uważa, że proces dawania wsparcia i opieki choremu, jest dla opiekuna bardzo stresujący i często wiąże się z izolacją społeczną, depresją, problemami ze snem, niezdrową dietą i zmniejszoną ilością ćwiczeń fizycznych.

Inna teza, wiąże się z tym iż małżonkowie przez lata dzielą to samo środowisko. Jeśli to czynniki środowiskowe będą decydowały o rozwoju choroby, to nic dziwnego, że opiekunowie częściej demencję rozwijają – w końcu działają w oparciu o to samo środowisko. Niestety jakie by to miały być czynniki – nie wiadomo.

Jeszcze bardziej dziwaczną ale niemożliwą na razie do obalenia hipotezą, jest dobór par – według niektórych naukowców, istnieje szansa, że osoby, które są skłonne do rozwinięcia w późniejszym etapie życia demencji, znajdują inne, podobne osoby, parują się i stąd wiele lat później efekt Alzheimera u opiekunów.

Aby obalić lub potwierdzić te hipotezy, konieczne byłyby dalsze badania – najpierw należałoby wyeliminować czynniki omówione na początku – brak snu, depresję, przemęczenie, złą dietę. Dopiero potem, sprawę można by nadać dalej. Jedno jest pewne -opiekunowie osób chorych na Alzheimera powinny mocniej na siebie uważać.