Zdrowie psychicznie, podobnie jak i fizycznie, jest uzależnione w wysokim stopniu nie tylko od naszych genetycznych predyspozycji, ale również i od odpowiedniej dawki mikroelementów, których potrzebuje ludzki organizm. Niewystarczająca ilość witamin i minerałów prowadzi do ich niedoborów, a w konsekwencji i powstania nieprawidłowości w pracy wszystkich układów. Nader ważny jest przede wszystkim magnez, nie bez przesady określany jako najbardziej wartościowy „biopierwiastek życia”.
Nie tylko na skurcze mięśni i zmęczenie
Przeważnie magnez kojarzy się z dobroczynnym oddziaływaniem na ciało, często zapominając, jaką istotną rolę odgrywa dla prawidłowej pracy układu nerwowego. Stanie się to jasne, kiedy uświadomimy sobie, że bierze on udział w przesyłaniu wędrujących potencjałów czynnościowych, zwanych impulsami nerwowymi. Natomiast zaburzenia w ich przekazie sprawiają dużo zakłóceń w wypełnianiu podstawowych zadań układu nerwowego. Dlatego też znaczne niedobory magnezu sprzyjają odczuwaniu rozdrażnienia, poczucia zagubienia, stanów depresyjnych, nadpobudliwości lękowej czy kłopoty z koncentracją. Co więcej, pojawiają się bóle głowy, problemy z sercem i ciśnieniem, dolegliwości ze strony układu pokarmowego, a także drganie powiek oraz uczucie mrowienia i drętwienia kończyn.
Zasada „złotego środka”
Ogólnie rzecz ujmując, można uznać, iż magnez jest podstawą normalnego funkcjonowania organizmu we wszystkich aspektach. Przeto nie powinien dziwić fakt, że bez niego niemożliwe jest utrzymanie tak fizycznej równowagi, jak i psychicznej. Dzieje się tak, ponieważ kumulacja powyżej wymienionych oznak niedoboru potrafi poważnie utrudnić życie na co dzień, doprowadzając w końcu do skrajnego wyczerpania psychicznego. Jednakże nie należy również przesadzać w drugą stronę, gdyż zarówno magnez w nadmiarze, jak i deficytach szkodzi. Chociaż w zasadzie rzadko dochodzi do przedawkowania objawiającego się m.in. niedociśnieniem tętniczym, niewydolnością oddechową lub bradykardią, czyli spowolnieniem akcji serca, to warto zachować rozwagę i przyjmować zalecane dawki w zależności od wieku. Natomiast niezbędna jest znajomość czynników, które wpływają na wypłukiwanie tego cennego biopierwiastka z organizmu. Magnez jest przede wszystkim słabo wchłaniany przy nadużywania napojów alkoholowych i kawy, diecie obfitującej w tłuszcze oraz przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej. Ponadto niebagatelną rolę odgrywa również stres, który jest także bezpośrednią przyczyną złej kondycji psychicznej.
Dodaj komentarz