leczenie litem

Mogens Schou. Lit i psychoza dwubiegunowa

Kto odkrył działanie litu?

Za odkrywcę terapeutycznego działania litu na osoby z zaburzeniami afektywnymi uważa się australijskiego psychiatrę Johna Cade’a. Niemniej jednak to właśnie Mogens Schou jest odpowiedzialny za efektywne wdrożenie terapii solami litu do leczenia choroby afektywnej dwubiegunowej, a dzięki jego pracy tysiące pacjentów na całym świecie mogą cieszyć się względnie normalnym życiem, pozbawionym uciążliwych objawów.

Mogens Schou urodził się w 1918 roku w Kopenhadze w Danii. Specjalizację psychiatryczną robił w szpitalach w całej Skandynawii – w Norwegii, Szwecji i Danii, stażował również w Nowym Jorku. Terapię litem, zastosował Schou po raz pierwszy w 1952 roku. Jego pacjent z epizodami maniakalnymi bardzo dobrze zareagował na terapię, co skłoniło Schou do dalszych badań w tym temacie. Wykorzystując metodę podwójnej ślepej próby, dwa lata później rozpoczął serię badań nad pacjentami w stanach maniakalnych. Badania swoje trzy lata później opublikował i wkrótce zajął się sprawdzaniem tezy o zapobieganiu poprzez lit nawrotom choroby. W ramach swojej pracy nad litem opublikował ponad 500 książek i artykułów, a na jego próbach klinicznych psychiatrzy opierają się do dziś.

Dwa razy nominowany do nagrody Nobla nigdy jej niestety nie uzyskał.

Mogens Schou jak wynika z opowieści jego współpracowników i rodziny był osobą niezwykle systematyczną i zorganizowaną. Nigdy nie pozostawiał żadnego tematu który rozpoczął. Jego organizacja sięgała do tego stopnia że kiedy zmarł (we wrześniu 2005 roku), jego rodzina znalazła w komputerze Mogensa dokładną instrukcję na temat pogrzebu.

fot.:JESHOOTS.com z Pexels.com