Prawie 80% kobiet po urodzeniu dziecka cierpi na przejściowe zaburzenia nastroju zwane baby blues. Główne objawy to rozdrażnienie, płaczliwość, zniechęcenie, częste zmiany nastrojów. U części kobiet (badania epidemiologiczne wskazują na około 10%) baby blues nie przechodzi, lecz przekształca się w depresję poporodową. Depresja po porodzie może również wystąpić w późniejszym okresie życia dziecka – aż do 12 miesiąca.
Choć są czynniki które zwiększają ryzyko wystąpienia depresji poporodowej (młody wiek matki, brak wsparcia w rodzinie, upośledzenie bądź choroba dziecka, trudności ekonomiczne rodziny) to nie ma jednoznacznego wskazania kiedy depresja się rozwinie, a kiedy nie. Jej wykrycie jest jednak niezwykle ważne zarówno dla zdrowia matki, jak zdrowia i bezpieczeństwa dziecka. (Shaking Baby Syndrome – czyli syndrom dziecka potrząsanego, którego efektem są uszkodzenia mózgu a nawet nagła śmierć noworodka. Często sprawcą tego, że matka w stanie irytacji potrząsa dzieckiem jest właśnie depresja poporodowa).
Niestety, depresja poporodowa bardzo rzadko jest diagnozowana i leczona. Lekarze a USA skonstruowali więc narzędzie do badań skriningowych które może pomóc w wykrywaniu depresji u matki przy okazji rutynowych badań lekarskich. Narzędzie składa się z dwu-pytaniowego testu oraz skali PHQ-9. Sam proces badania jest tani, szybki i cechuje się dużą skutecznością w wykrywaniu depresji poporodowej. Badanie mogłoby być przeprowadzane podczas 1, 2, 4, 6 i 9 miesiąca życia dziecka, podczas rutynowych wizyt kontrolnych.
Dodaj komentarz