Otyłość jest coraz większym problemem światowym. Wzrasta nie tylko ilość otyłych dorosłych, ale w zastraszającym tempie rośnie liczba otyłych dzieci. Otyłość zaś, wpływa nie tylko na zdrowie fizyczne dzieci ale również może wywoływać depresję jak i być powodem spadku poczucia własnej wartości. Tematem tym, zajęła się grupa psychologów z Uniwersytetu Medycznego w Georgii. Badając wpływ ćwiczeń fizycznych na psychikę dzieci odkryli oni ciekawe zjawisko – ćwiczenia fizyczne podwyższają wprawdzie poziom pewności siebie, ale tylko o u dzieci rasy białej.
W badaniu wzięło udział ponad 200 otyłych dzieci w wieku od 7 do 11 lat. U dzieci stwierdzono występowanie epizodów depresyjnych oraz obniżenie poczucia własnej wartości. Dzieci podzielono na trzy grupy – jedna miała ćwiczyć przez 40 minut dziennie, druga przez 20 a trzecia nie ćwiczyła (grupa kontrolna). Po 13 tygodniach, przeprowadzone testy psychologiczne. Okazało się, że u dzieci które ćwiczyły 40 minut dziennie zmniejszyła się ilość epizodów depresyjnych. U dzieci które ćwiczyły zaledwie 20 minut różnica występowała ale nie była istotna statystycznie względem grupy kontrolnej – wydaje się więc, że 20 minut to zbyt krótki czas wysiłku i konieczne w tym względzie są dalsze badania.
Najciekawsze jednak – z psychologicznego punktu widzenia – są badania dotyczące pewności siebie – otóż u dzieci ćwiczących 40 minut pewność siebie wzrosła, jednak dotyczło to jedynie dzieci rasy białej. W aspekcie poczucia własnej wartości i pewności siebie, u dzieci rasy czarnej nie wystąpiła żadna zmiana.
Dlaczego uzyskano taki wynik? Na to pytanie psychologowie prowadzący badanie nie umieją jeszcze odpowiedzieć. Może nasi czytelnicy mają jakieś sugestie wyjaśniające?
fot.:Anissa Thompson
Dodaj komentarz