Choroba afektywna dwubiegunowa a wiek ojców

Ojcostwo w późniejszym wieku może wpłynąć na wzrost prawdopodobieństwa wystąpienia zaburzeń psychicznych u dzieci. Nowe badania wykonana przez duńskich i szwedzkich psychiatrów i naukowców wykazują, że późne ojcostwo może wpłynąć nie tylko na zwiększenie ryzyka autyzmu i schizofrenii u dzieci, ale również choroby afektywnej dwubiegunowej.

Choroba afektywna dwubiegunowa (depresja dwubiegunowa, psychoza maniakalno depresyjna) to zaburzenie polegające na przeplataniu się ze sobą okresów depresji, manii (faza nadmiernej aktywności, pobudzenia) oraz okresów względnej stabilizacji emocjonalnej. Zaburzenie dotyka 1-4% populacji i jest trudne w leczeniu. Najczęściej stosuje się farmakoterapię połączoną z psychoterapią. Łagodniejszą formą depresji dwubiegunowej jest cyklotymia.

Badania przekrojowe ujawniły, że wraz z wiekiem ojca ryzyko psychozy maniakalno-depresyjnej u dzieci rośnie. 40 letni ojciec nie jest jeszcze problemem, ale już 55 letni zwiększa ryzyko o 37%. Wiek matki nie wpływa na powstanie zaburzeń. Naukowcy nie są pewni co powoduje wzrost ryzyka. Uważa się, że sperma starszych mężczyzn może być słabsza i łatwiej podlegać mutacjom co wpływa na zwiększenie możliwości choroby u dziecka.

Naukowcy podkreślają, iż fakt że depresja dwubiegunowa może częściej występować u osób mających starszych ojców powinien zostać uwzględniony przez banki spermy, które powinny wprowadzać ograniczenia wiekowe dla dawców.

fot.:Janet Burgess