taśma filmowa

10 filmów, które każdy psycholog powinien obejrzeć

Niedługo 93. ceremonia wręczenia Oscarów, a my w tym artykule przyjrzyjmy się filmom, które opowiadają historie z problemami psychicznymi lub psychologicznymi w tle. Obrazy, które każdy psycholog powinien obejrzeć. A może będziecie mieć własne, inne typy?

1. Lot nad kukułczym gniazdem

Klasyka gatunku, film Milosa Formana z 1975 roku. Opisuje historię wysłanego na obserwację do psychiatryka Randalla Patricka McMurphy’ego. Poza obserwacją dość przerażających warunków życia w szpitalu psychiatrycznym, mamy tu też pytanie o granice między normalnością a chorobą.

2. Lepiej być nie może

Nieco bardziej pozytywny film, również z udziałem Jacka Nicholsona. (1997 r – reż. James L. Brooks) – tym razem, Nicholson wciela się w rolę człowieka z nerwicą obsesyjno – kompulsywną. Film pozytywny i przyjemny w odbiorze, a dla zainteresowanych tematyką natręctw kopalnia obserwacji.

3. Dzień Świra

Pozostając przy natręctwach, warto sięgnąć po polski firm Marka Koterskiego z 2002r. Opowiada o dobie z życia Adama Miauczyńskiego – człowieka, którego natręctwa i wysoki poziom agresji do pewnego momentu bawią, by w efekcie pozostawić nas w sporym rozgoryczeniu.

4. K-Pax

Film z 2001 roku (reż. Iain Softley) nakręcony na podstawie książki o tym samym tytule autorstwa Gene Brewera. Opowiada historię Roberta Portera , który jako prot – przybysz z innej planety – pojawia się w szpitalu psychiatrycznym. Jego zupełnie odmienne postrzeganie naszej rzeczywistości, z perspektywy obcego przybysza sprawia, że zarówno jego lekarz prowadzący jak i wszyscy mieszkańcy szpitala zastanawiają się, czy prot rzeczywiście przybył z innej planety. Przez praktycznie cały film możemy obserwować życie szpitala psychiatrycznego i jego mieszkańców. Film nie pozostawia też jasnej odpowiedzi na pytanie, czy prot cierpi na osobowość wieloraka, czy rzeczywiście przybył do nas z innej planety. Wyjaśnienie znajdziecie dopiero w kolejnych książkach autora.

5. Podziemny krąg (Fight Club) – (reż, David Fincher, 2000r)

Kolejny film o osobowości wielorakiej, który trzeba obejrzeć przynajmniej dwa razy, by odkryć wszystkie niuanse. Poza świetną grą aktorską i ciekawą fabułą, psycholog znajdzie w tym filmie ciekawe smaczki związane z psychologią osoby z dysocjacją osobowości.

6. Z miłości do Nancy (reż. Paul Schneider, 1994r)

Świetne studium anoreksji, oparte o prawdziwą historię. Zresztą aktorka, grająca główną bohaterkę, również cierpiała na anoreksje.

7. Skrywana tajemnica (reż. Katt Shea, 2000r)

Skoro już jesteśmy przy zaburzeniach odżywiania, nie może zabraknąć bulimii. Tym razem mamy do zobaczenia historię popadania w chorobę oraz bezsilności matki w obliczu choroby, o której najpierw nic nie wie, a potem jej nie rozumie.

8. Pająk (reż. David Cronennberg, 2002r)

Studium schizofrenii. Reżyser powoli wprowadza widza w mroczny świat urojeń i iluzji- objawów i mechanizmów choroby. Przejmujący i bardzo prawdziwy (z doskonałą rolą Ralpha Fiennesa).

9. Przerwana lekcja muzyki (reż. James Mangold 1999r)

I znów wracamy do szpitala psychiatrycznego, wraz z chorą na borderline Susan. Przy okazji poznajemy znerwicowaną bulimiczkę Daisy, socjopatkę Lisę i kilka innych bohaterek, z których każda bardzo wyraziście prezentuje swoje problemy psychologiczne.

10. Kuracja (reż. Wojciech Smarzowski – Teatr Telewizji)

Tym razem mamy do czynienia z psychiatrą, który wchodzi do szpitala psychiatrycznego, by od środka obserwować pacjentów – sytuacja wymyka się jednak spod kontroli…

To nie wszystkie filmy, w których spotkamy się z zaburzeniami i problemami osób chorych psychicznie lub z problemami emocjonalnymi – jakie jeszcze filmy polecilibyście?