Nawet osoby z doskonałą pamięcią zapytane o konkretną datę (np. co robiłeś 24 maja 1998 roku) nie są w stanie poradzić sobie z takim pytaniem. (wyjątkiem są sytuacje związane z konkretnymi ważnymi dla osoby datami). Osoby które cierpią na zaburzenia konfabulacyjne (czyli zmyślają) choć dodają informacje do opowieści na temat dnia wczorajszego, konkretnej daty również nie są sobie w stanie przypomnieć. Naukowcy z Oddziału Neurologii Hôpital Saint Antoine w Paryżu trafili jednak na ciekawego pacjenta, który swobodnie konfabuluje historie dotyczące każdej podanej mu daty. I robi to z pełnym przekonaniem. Odkrycie takiej funkcji umysłu, naukowcy Gianfranco Dalla Barba i Caroline Dacaix nazwali hiperamnezją konfabulacyjną.
Pacjent (nazwany w badaniach kryptonimem LM) jest w stanie opowiadać o każdym dniu o który zapyta badacz. „Pamięta” co tego dnia robił, jak był ubrany, z kim się spotkał. Pacjent z hiperamnezją konfabulacyjną cierpi na zespół Korsakowa. Jest to zaburzenie związane z uszkodzeniem mózgu (powstałym wskutek wypadku, kiły bądź naużywania alkoholu) które powoduje zanik pamięci krótkotrwałej. Chory nie jest w stanie zapamiętać niczego co dzieje się na bieżąco. Konfabulacje w zespole Korsakowa pełnią funkcje kompensacyjne, nigdy jednak nie osiągają takiej skali jak u pacjenta LM.
Co ciekawe, w badaniu tomografem mózg pacjenta nie wykazał żadnych specyficznych i mogących wyjaśnić zjawisko zaburzeń. Naukowcy tłumaczą jego przypadek tym, że świadomość przeszłości pacjenta przekroczyła granice czasu i szczegółów. Być może wynika to z tego, że pamięć krótkotrwała pacjenta nie funkcjonuje obecnie należycie.
Przypadek pacjenta LM jest jednostkowy, trudno tu więc o jakieś teorie. Niemniej jednak jest to kolejny przykład tego, jak niesamowity potrafi być nasz umysł.
Dodaj komentarz