Około 20% dzieci cierpi na niespecyficzne bóle brzucha, które nie są powodowane żadnym schorzeniem medycznym. Część bólów wytłumaczyć można fobią szkolną, pozostałe przypadki mają nieustaloną etiologię.
Jak leczyć niespecyficzne bóle brzucha u dzieci?
Brak wiedzy o przyczynach bólu, utrudnia leczenie dziecka, które sprowadzać musi się do usuwania bólu za pomocą farmakoterapii oraz terapii behawioralnej. Terapia behawioralna, w leczeniu niespecyficznych bólów brzucha u dzieci to jedna z najbardziej skutecznych metod. Problem polega na tym, że również jedna z droższych. Nie każde wiec dziecko (a raczej jego rodzice) może na taką formę leczenia sobie pozwolić. Pojawiła się jednak dla dzieci nadzieja – redukcja bólu przez wizualizację.
Jak działa wizualizacja w leczeniu bólu brzucha?
Naukowcy z Uniwersytetu w Północnej Karolinie opracowali sposób, który pozwala na zmniejszenie bólów brzucha dzięki samodzielnie prowadzonym wizualizacjom. Jedyne czego dziecko potrzebuje do tego, by sobie pomóc, to kaseta z nagraniem wizualizacji oraz kawałek przestrzeni, gdzie może się wyciszyć i zrelaksować. Wizualizacja prowadzona jest bezpośrednio przez dziecko bez ingerencji dorosłych.
Dzieci, które uczestniczyły w programie redukcji bólu za pomocą wizualizacji (oraz leczenia farmakologicznego) doświadczyły w 73.3% redukcji bólu przynajmniej o połowę. Dzieci, które były w grupie kontrolnej (jedynie leczenie farmakologiczne) doświadczyły poprawy jedynie w 26,7%. U 62.5% dzieci leczonych wizualizacją, pozytywne efekty terapii trwały jeszcze przez pół roku, po jej zakończeniu.
Wizualizacje, których wysłuchiwały dzieci, polegały na wprowadzaniu dziecka w stan relaksacji (wyobrażanie sobie unoszenia się na chmurze i stopniowego rozluźniania ciała) oraz wyobrażaniu sobie walki z bólem (umieszczanie w brzuchu ciepłej kuli światła niosącej ulgę).
fot.:Andrea Piacquadio z Pexels
Dodaj komentarz