Okazuje się, że aby zachwycić klientów profesjonalizmem, psychoterapeuta potrzebuje jedynie dobrze urządzonego gabinetu…
Po czym poznać dobrego psychoterapeutę? Po jego stosunku do Klienta? Długości oczekiwania na wolny termin terapii? Ilości zachwyconych znajomych? Nie! Okazuje się, że wystarczy przytulny i schludny gabinet, by Klienci byli przekonani, że trafili we właściwe miejsce.
Na Uniwersytecie Ohio przeprowadzono ciekawy eksperyment dotyczący postrzegania jakości leczenia oferowanego przez psychoterapeutę. Badanym pokazano zdjęcia różnych gabinetów i poproszono o próbę oceny tego, jaki jest psychoterapeuta, który w danym gabinecie przyjmuje. Wszystkie zdjęcia zostały wykonane przez tego samego fotografa i były realnymi zdjęciami (zrobionymi w prawdziwych gabinetach psychoterapeutycznych). Na zdjęciach pokazany był widok pokoju z perspektywy miejsca, które w czasie sesji zajmuje pacjent.
Po obejrzeniu 30 zdjęć badani wskazywali prawie te same gabinety, jako należące do „dobrych psychoterapeutów” a te same odrzucali (każdy gabinet podlegał ocenie na 7 stopniowej skali, a badani mieli wyobrazić sobie, że są pacjentami) Taki wynik oznacza że uczenie społeczne jest niezwykle silne – mamy jakieś wyobrażenie „odpowiedniego” gabinetu „odpowiedniego” terapeuty – i tylko takie miejsca spotkań uznajemy za właściwe jako pacjenci. Co ciekawe, aby uniknąć sytuacji w której badani czerpią wiedzę o psychoterapii jedynie z seriali, badacze zaprosili do udziału również osoby, które już kontakt z terapeutami mieli (w całej grupie było ich 60% osób). Między ich odpowiedziami, a odpowiedziami osób, które z psychoterapią nie miały nic wspólnego nie było różnicy.
Jak powinien wyglądać gabinet psychoterapeuty?
Na co wskazywali badani? Otóż idealny gabinet psychoterapeuty powinien być „miękki” – poduszki, dywan, miękkie linie, lampki stołowe, duża ilość zpersonalizowanych gadżetów typu dyplomy na ścianach , fotografie i dekoracje na półkach. Ważny był też poziom uporządkowania – im wyższy tym badani czuli się w gabinecie bardziej komfortowo.
Pięć najważniejszych cech gabinetu dobrego psychoterapeuty to według badanych :
- wygodny,
- miły,
- czysty,
- ciepły,
- zapraszający,
Ku odmianie, te gabinety psychoterapeuty, które nie zyskały uznania, były ocenione jako:
- zagracone,
- ciasne,
- zabałaganione,
- niewygodne,
- nieprofesjonalne
Oczywiście to, w jaki sposób badani postrzegali gabinet, odbijało się na tym, jak oceniany był psychoterapeuta – właściciel gabinetu. Warto zatem zainwestować we własny gabinet psychoterapii.
Na koniec dodatkowa łyżka feministycznego dziegciu w psychoterapii
Badani mieli też próbować zgadnąć czy gabinet należy do psychoterapeuty mężczyzny, czy kobiety. I tu zaskoczenie – gabinety najlepsze oceniano jako należące do mężczyzn, a te najgorsze, jako należące do psychoterapeutek.
fot.:Toa Heftiba/Unsplash.com
Dodaj komentarz