Psychologiczne aspekty uniformów pielęgniarek

Dzieci przebywające w szpitalu nie wspominają z reguły tego czasu przyjemnie. Rozłąka z rodzicami, dolegliwości i brak wsparcia mogą wywrzeć wpływ na całe życie dziecka. Psychologowie stale szukają więc sposobów na złagodzenie szpitalnego szoku. Jak się okazuje, jednym z nich może być zakupienie pielęgniarkom kolorowych uniformów i sprawienie, że dzięki temu będą łatwiej rozpoznawalne oraz mniej „wizualnie zimne” dla dzieci. Kolorowe fartuchy przynoszą też korzyść rodzicom!

Zadania którymi zajmować mogą się psychologowie bywają fascynujące – zwłaszcza wtedy kiedy uświadomimy sobie na jak wiele rzeczy nasza psychika ma wpływ, bądź też jak wiele rzeczy ma wpływ na naszą psychikę. Zwłaszcza jeśli badania te nie są akademicko jałowe, lecz przynoszą wymierną wiedzę, którą można przełożyć na korzyści. Takie właśnie były ostatnie badania wykonane na Uniwersytecie we Florencji, które miało na celu sprawdzić, czy strój jaki nosi pielęgniarka może wpływać na samopoczucie dzieci? Okazało się że tak.

W badaniu uszyto pielęgniarkom kolorowe stroje, w których wykonywały one swoje codzienne obowiązki. W porównaniu z grupą kontrolną, dzieci, którymi opiekowały się pielęgniarki ?kolorowe” były mniej zestresowane i bardziej pozytywnie nastawione do pielęgniarek. Nastawienie dzieci do szpitala jako całości niestety się nie zmieniło, ale zwykła zmiana tradycyjnych jednobarwnych uniformów na kolorowe może dzieciom uprzyjemnić pobyt w szpitalu i sprawić, że ich kontakt z pielęgniarkami będzie bardziej przyjemny.

Pielęgniarki w kolorowych strojach działają też na rodziców. Uważają oni, że kolorowe uniformy redukują stres dziecka, a przez to sami odczuwają mniejszy niepokój o dziecko i są mniej zestresowani podczas pobytu dziecka w szpitalu.

badania opublikowane w Journal of Clinical Nursing (April 2009)

fot.:Patty Brito/ unsplash.com