depresja nastolatka

Depresja nastolatka

Nie jest łatwo przyjąć do wiadomości, że dziecko zmaga się z depresją. Pojawia się pytanie dlaczego dotyka to mojej córki czy mojego syna. Depresja jest chorobą, a nie fanaberią młodego człowieka i może spotkać każdego, bez względu na płeć, wiek, wykształcenie, status materialny czy społeczny. Obecnie depresja jest drugim (po chorobach naczyń wieńcowych) najczęściej pojawiającym się problem zdrowotnym na świecie. Jak wynika z badań „Childhood and adolescent depression”, prowadzonych przez Borisa Birmahera i jego współpracowników, w danym momencie od 3 do 5 procent nastolatków cierpi na depresję, a 20 procent z nich do 18 roku życia doświadczy przynajmniej jednego jej epizodu.

„Skoro obecnie około 5 procent nastolatków cierpi na depresję to można przyjąć, że w każdej trzydziestoosobowej klasie uczy się jedna lub dwie osoby z chorobowo obniżonym nastojem”

– zaznaczają w swojej książce „Depresja nastolatka” Konrad Ambroziak, Artur Kołakowski i Klaudia Siwek.

Czym jest depresja?

Gdy tata Zosi wracał zmęczony i przygnębiony po pracy skarżył się, że dopadła go depresja. Jej mama od czasu do czasu żartowała, że ma depresję, bo nie mieściła się w swoje ulubione dżinsy. Podczas wywiadówki rodzice uczestniczyli w pogadance o nastoletniej depresji. Słyszeli też o depresji w telewizji i czytali o niej w Internecie. Nie zdawali sobie jednak sprawy z tego, że jest to tak niebezpieczna i podstępna choroba.

Każdy z nas doświadcza wahań nastroju. Zupełnie normalną reakcją na stres czy problemy życiowe jest smutek czy przygnębienie. Potocznie te stany emocjonalne często określamy mianem depresji. Jednak depresja, to nie gorsze samopoczucie czy melancholia, ale poważna choroba, która wymaga leczenia. Nastolatek dotknięty depresją bardzo cierpi, źle funkcjonuje w szkole, ma trudności w relacjach społecznych i rodzinnych, nie radzi sobie z obowiązkami domowymi. Jest to stan równie poważny jak każda inna choroba. Choroba, która może zakończyć się śmiercią. Jak wynika z policyjnych statystyk tylko w 2018 roku w Polsce osoby niepełnoletnie podjęły 746 prób samobójczych, z tego 92 ze skutkiem śmiertelnym. Dużą część tych prób podejmują nastolatkowi walczące z depresja. Otoczenie młodego człowieka bagatelizuje depresję i traktuje ją z przymrużeniem oka. Objawy depresji nie są widoczne jak gips na złamanej ręce czy 40 stopni gorączki przy zapaleniu płuc. Często rodzice czy nauczyciele mówią do nastolatka by wziął się w garść, zaczął ćwiczyć, lepiej się odżywiać, a od razu na pewno poczuje się lepiej.


Powyższy tekst jest fragmentem ebooka: Depresja nastolatka. Kompendium wiedzy dla rodziców. Jeśli chciałabyś/chciałbyś dowiedzieć się więcej, zapraszamy do naszego sklepu: kliknij.

Depresja nastolatka