Zaburzenia snu mogą posiadać różnorodne podłoże. Bardzo często towarzyszą nerwicy i bywają jednym z pierwszych objawów tej choroby. Jakie są rodzaje bezsenności? Jak leczyć zaburzenia snu?
Problemy z zasypianiem, częste wybudzanie się w nocy lub wstawanie o świcie to najczęstsze objawy zaburzeń snu. Bezsenność, jako dość złożone schorzenie nie posiada jednego oblicza, dlatego często zachodzi konieczność wykonania szeregu badań mających na celu odkrycie prawdziwego źródła problemu. Bezsenność może posiadać zarówno podłoże chorobowe i wynikać bezpośrednio z zaburzeń w obrębie układu nerwowego oraz innych schorzeń, jak i występować samoistnie.
Objawy kliniczne bezsenności
Okazjonalne problemy z zasypianiem nie wskazują na bezsenność. Nawet gdy kłopoty ze snem powtarzają się przez dłuższy czas, nie zawsze są klasyfikowane, jako bezsenność. O bezsenności mówimy wówczas, gdy zaburzenia snu utrzymują się ponad 4 tygodnie i występują z częstotliwością minimum 3 razy w tygodniu, oraz prowadzą do znacznego pogorszenia jakości życia i utrudniają normalne funkcjonowanie. Osoby faktycznie cierpiące na bezsenność, uskarżają się na przewlekłe zmęczenie oraz brak sił witalnych, a także gorsze samopoczucie psychiczne.
Rodzaje bezsenności
Bezsenność możemy podzielić między innymi ze względu na częstotliwość występowania problemów ze snem. Wyróżniamy:
Bezsenność przygodną – w tym przypadku problemy ze snem są sporadyczne i trwają nie dłużej niż kilka dni;
Bezsenność krótkotrwałą – w przypadku bezsenności krótkotrwałej problemy ze snem utrzymują się nie dłużej niż 4 tygodnie;
Bezsenność przewleką – tutaj problemy ze snem przybierają postać przewlekłą i trwają dłużej niż 4 tygodnie.
Najczęstsze przyczyny bezsenności
Za ponad 50% przypadków przewlekłej bezsenności u pacjentów, odpowiadają zaburzenia psychiczne oraz psychofizjologiczne. W przypadku bezsenności przygodnej i krótkotrwałej za problemy z zasypianiem i utrzymaniem snu, tak aby zapewniał regenerację organizmu i pozwalał obudzić się wypoczętym, najczęściej odpowiada nadmierny stres, a także epizody bólowe w przebiegu różnorodnych schorzeń. Do rozwoju bezsenności przyczyniają się także m.in. uzależnienia, zespół niespokojnych nóg, bezdech senny oraz stosowanie niektórych leków.
Ważne jest, aby w porę zdiagnozować problem i rozpocząć leczenie, które zwykle przewiduje terapię poznawczo-behawioralną oraz stosowanie leków ułatwiających zasypianie i utrzymanie zdrowego snu.
Leki nasenne stosowane w leczeniu zaburzeń snu mogą wykazywać różną skuteczność. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat farmakologicznego leczenia bezsenności, kliknij tutaj: http://medicot.pl/forum/inne/skuteczne-leki-nasenne/ i zapoznaj się z opiniami osób stosujących leki nasenne oraz ich subiektywnymi odczuciami odnośnie do efektywności leczenia za pomocą konkretnych farmaceutyków. Na forum znajdziesz wiele ciekawych informacji na temat problemów z zasypianiem, a także poznasz ewentualne skutki uboczne, które mogą wystąpić podczas kuracji lekami nasennymi na receptę.
Nieleczona bezsenność powoduje stopniowe wyniszczanie organizmu i sprzyja pogłębianiu się zaburzeń psychicznych. Szukanie rozwiązania na własną rękę może jedynie pogorszyć stan Twojego zdrowia, dlatego, jeżeli problemy ze snem zaczynają dominować w Twoim życiu, jak najszybciej poszukaj pomocy u doświadczonego terapeuty.
Dodaj komentarz