Czy wiesz, że ta starsza, wyglądająca jak bezdomny osoba, która notorycznie przerzuca śmieci w twoim osiedlowym kontenerze, może wcale nie być bezdomna i uboga? Może za to cierpieć na syndrom Diogenesa – zaburzenie dość rzadkie i mocno tajemnicze.
Czym jest syndrom Diogenesa?
Na zespół Diogenesa cierpią osoby starsze, mieszkające samotnie. Choroba jest dość charakterystyczna – chorzy zaniedbują higienę osobistą, ich mieszkania zaczynają być coraz brudniejsze, coraz mocniej zagracone, nie sprzątane. Niektórzy chorzy zaczynają wykazywać zaburzenia obsesyjno – kompulsywne (OCD) – charakterystyczna jest syllogomania (patologiczne zbieractwo). Wśród innych objawów wymienia się tez skrajną podejrzliwość, izolacjonizm, agresywność, emocjonalną labilność, zaburzenia prawidłowego odżywiania,
Syndrom Diogenesa – przyczyny
Chorobę wlicza się do zespołów zaburzeń zachowania. Dokładne przyczyny powstania nie są znane – mówi się o dysfunkcji kory czołowej, co nie zmienia faktu, że na zespół Diogenesa chorują osoby samotne, musi tu więc istnieć czynnik psychospołeczny aktywujący chorobę. Prawie połowa chorych ma demencję, około 1/3 nie wykazuje żadnych objawów choroby psychicznej poza zaniedbywaniem higieny i sprzątania. Co ciekawe, większość chorych cechuje ponad przeciętna inteligencja.
Na zespół Diogenesa choruje 5 osób na 10.000. 46% chorych umiera w przeciągu pięciu lat od pojawienia się pierwszych symptomów zaburzenia.
Problemy społeczne zespołu Diogenesa
Chory cierpiący na zespół Diogenesa może stać się ofiarą ataków – zwłaszcza jeśli mieszka w bloku mieszkalnym czy kamienicy. Jego sąsiedzi, nie mogąc znieść fetoru wydobywającego się z jego mieszkania, zazwyczaj nie zdają sobie sprawy z istnienia takiej choroby. Często o jej istnieniu też pracownicy opieki społecznej czy służby porządkowe.
W efekcie osoby z zespołem Diogenesa nie otrzymują pomocy, a stają się celem ataków czy szykan. Próby leczenia zespołu Diogenesa są rzadkie (chorzy nie chcą się leczyć i są w oporze), nie ma więc jasności, jakie leki są najbardziej skuteczne – najczęściej stosuje się leki przeciwpsychotyczne.
fot.:Stephen Walker / Unsplash.com
Dodaj komentarz