dziecko i nauczyciel

Psychologia dziecięca. Dziecko i uczenie się

Najnowsze odkrycia psychologiczne z zakresu psychologii dziecięcej zadają kłam dotychczasowej wiedzy na temat procesu uczenia się dzieci. Okazuje się, że o ile pozytywne wzmocnienie (pochwała, pocałunek, nagroda) dla 8 latka jest jak najbardziej edukacyjne, o tyle kara w tym wieku nie przynosi efektywnych rezultatów. Przynajmniej nie w kontekście procesu uczenia się na błędach. Negatywna informacja zwrotna zaczyna być dziecku pomocna dopiero w wieku 12 lat.

Proces uczenia się u 8 i 12 latków

Psychologowie odkryli, że proces uczenia się i 8 i 12-stolatków oraz sposób wyciągania wniosków jest u obu grup odmienny. Dopiero w wieku 12 lat dziecko jest w stanie w prawidłowy sposób wyciągnąć wnioski z negatywnej informacji zwrotnej.

Psycholog rozwojowy, Dr Eveline Crone wraz ze swoim zespołem odkryła tą prawidłowość dzięki badaniu aktywności neurologicznej kory mózgowej u dzieci w różnym wieku. Podczas udzielania dzieciom 8 i 9 letnim pozytywnych informacji zwrotnych ich mózg mocno reaguje, natomiast prawie wcale nie wywołują efektu komunikaty negatywne udzielane przez opiekuna. U dzieci w wieku 12 i 13 lat, sytuacja jest wręcz odwrotna – dużo większą aktywność mózgu uzyskuje się poprzez krytykę zachowania dziecka.

Oczywiście badania nie oznaczają, że mniejsze dzieci należy wyłącznie nagradzać, a starsze karać. Niemniej jednak dostosowanie komunikacji a przede wszystkim rodzicielskich oczekiwań do możliwości i sposobu uczenia się dziecka mogłoby poprawić efektywność procesu uczenia się, mówią psycholodzy.