Postanowienia noworoczne

Postanowienia noworoczne – jak zwiększyć szanse na ich realizacje?

Większość z nas, w Nowym Roku tworzy sobie listę noworocznych postanowień. Początek roku jest bowiem uznawany za dobry czas na to, by sobie zaplanować w życiu zmiany, które pomogą nam wieść lepsze i bardziej szczęśliwe życie. Niestety, z naszych planów często nic nie wynika i w okolicach marca uświadamiamy sobie, że nasze postanowienia…wzięły w łeb. Co możemy zrobić, aby nasze noworoczne postanowienia rzeczywiście się w tym roku udały?

Bądź realistą

Noworoczne postanowienia mają to do siebie, że są tworzone znacznie na wyrost, Innymi słowy – porywamy się z motyką na słońce, decydując się na postanowienia, których w samym założeniu nie jesteśmy w stanie spełnić, bo brakuje nam motywacji, narzędzi bądź też dotrzymanie postanowienia wymagałoby radykalnej zmiany życia – a w tej kwestii jesteśmy dość oporni i często przedkładamy status quo nad życiowe innowacje. Postanowienia noworoczne wybieraj więc realistycznie. Co to znaczy?

  • Nie twórz listy kilkunastu postanowień – skup się najpierw na jednym. Możesz oczywiście przygotować sobie listę z większą ilością postanowień, ale określ czasowo, kiedy do których z nich się zabierzesz – na realizację postanowień masz przecież cały rok!
  • Kiedy już zapiszesz swoje postanowienia, przeanalizuj każdy z nich dokładnie pod kątem tego, czy naprawdę chcesz takiej zmiany (może niektóre są wynikiem społecznych oczekiwań?). Wykreśl te, które tak naprawdę nie są twoimi oczekiwaniami, a oczekiwaniami Twoich bliskich względem Ciebie – i tak ich nie dotrzymasz, wiec po co się dodatkowo stresować.
  • Swoje postanowienia przeanalizuj pod kątem zasobów – czy umożliwiają Ci one spełnienie postanowienia? (jeśli np. twoim postanowieniem noworocznym jest zadbanie o sylwetkę przez częstsze chodzenie na siłownię – zastanów się najpierw czy jesteś w stanie wygospodarować na to czas (od razu go sobie oznacz), oraz środki finansowe na karnet).

Skorzystaj z dostępnych narzędzi, które pozwolą Ci utrzymać postanowienia

  • Zapisz swoje postanowienia i miej je zawsze przy sobie – to, że je zapiszesz, bardziej je urealni.
  • Skorzystaj z narzędzi on-line do monitorowania zmiany Twoich nawyków (takim narzędziem jest np. HabitHub, 42goals, Habitica, 21 Habit – aplikacje, które pozwalają na śledzenie realizacji codziennego wprowadzania nowego nawyku w życie. Jeśli wytrzymasz przez 21 dni, twój nowy nawyk (postanowienie noworoczne) wejdzie Ci w krew.
  • Ustaw sobie przypominanie o postanowieniu w komórce lub w systemie poczty – mały mailik od samego siebie, z zapytaniem o to jak ci idzie, otrzymywany raz w tygodniu pozwoli ci na pamiętanie o postanowieniu.

Szukaj wsparcia u znajomych

Powiedz innym o swoich postanowieniach – dzięki temu uzyskasz dodatkową presje społeczną, która zwiększy prawdopodobieństwo realizacji postanowienia – w końcu nie lubimy być niesłowni i nie lubimy ponosić porażek – zwłaszcza, jeśli nie damy rady ich ukryć przed znajomymi.

Naszym czytelnikom dziękujemy za miniony rok i mamy nadzieję, że w przyszłym, 2022 nadal będziecie z nami.

Autorzy psychosfery.net życzą swoim czytelnikom siły i wytrwałości w pracy nad sobą, cierpliwości w oczekiwaniu na efekty zmiany i wewnętrznej zgody na to, by pogodzić się z tym, co od nas niezależne. Wszystkiego dobrego w 2022 roku!

fot.:Kaique Rocha z Pexels