Niska samoocena u dziecka

35,00 

SKU: ebps005 Kategoria:

Opis

E-book porusza temat niskiej samooceny u dzieci. Kierowany jest do rodziców, opiekunów, pedagogów.

Z publikacji dowiesz się m.in.:

  • Czym jest samoocena?
  • Jakie są zagrożenia płynące z niebezpiecznie niskiej samooceny?
  • Jakie są źródła niskiej samooceny?
  • Jak wygląda prawidłowa samooocena?
  • Jak wraz z wiekiem zmienia się samoocena u dzieci?
  • Jakie strategie podnoszenia samooceny nie działają!
  • Jak wzmacniać poczucie własnej wartości u dziecka?

Przeczytaj fragment nr 1:

„Życie dziecka, które uważa, że jest bezwartościowe, bardzo łatwo może stracić swoją magię, przestać fascynować i ekscytować. Takie dziecko każdego dnia spodziewa się kolejnych rozczarowań, porażek, poczucia, że jest niedoskonałe i że zasadniczo coś jest z nim nie tak. Dzieciom, które nie lubią siebie, często brakuje nadziei. To może prowadzić do załamania, ponieważ wyczerpuje naturalne zasoby energii i entuzjazmu.”

Margot Sunderland „Niska samoocena u dzieci”

 

„Nikt mnie nie lubi!”, „Nikt nigdy nie słucha co mówię”, „Niczego nie potrafię zrobić dobrze”, „Jestem najgorszą uczennicą na świecie”, „Nie lubię siebie”, „Nikt mnie nie kocha”, „Nikt nie chce się ze mną przyjaźnić”, „Nie zasługuję na lepszą ocenę/ pochwałę/ prezent, bo jestem beznadziejny/ beznadziejna”. Każdy rodzic ma rozdarte serce, gdy jego dziecko wygłasza na swój temat takie okrutne i samokrytyczne słowa. W pierwszym odruchu pośpiesznie zaprzeczamy dzieciom, mówimy „To nieprawda”, „Ja cię słucham i kocham”. Staramy  się podać dziecku jak najwięcej przykładów z jego życia, kiedy zrobiło coś wyjątkowego i wartościowego. Kochamy nasze dzieci i wydaje nam się nie do przyjęcia, że one nie kochają samych siebie. Niestety im więcej mówimy wątpiącym w siebie dzieciom: „Jesteś wspaniały!” tym bardziej one upierają się: „Jestem do niczego!”. Nieważne jak szczere są nasze słowa otuchy, nigdy nie docierają one do dzieci, które zmagają się z niską samooceną. Jak budować wysoką samoocenę i jak pomóc dziecku z niską samooceną dowiesz się z tego ebooka.


Przeczytaj fragment nr 2:

Jak wraz z wiekiem zmienia się samoocena u dzieci?

Kiedy u małego dziecka zaczyna rozwijać się poczucie własnej wartości? Pewne wskazówki daje ciekawy eksperyment. Jeśli namalujesz niemowlakowi kropkę na nosku tak, żeby tego nie zauważył, a następnie pokażesz dziecku jego odbicie w lustrze, to do około osiemnastego miesiąca życia maluch będzie próbował dosięgnąć kropkę w lustrze. Starsze dziecko będzie chciało tę kropkę złapać na własnym nosku. Oznacz to, że po osiemnastym miesiącu życia u dzieci zaczyna pojawiać się samoświadomość i kształtować pojęcie Ja (możesz wtedy od takiego maluszka usłyszeć „ja”, „moje”, „mnie”) co jest pierwszym krokiem do pojawienia się poczucia własnej wartości.

Eileen Kennedy-Moore w książce „Kid confidence” nazwała i opisała główne etapy rozwoju dziecka oraz to co jest typowe dla rozwoju ich samooceny w różnym wieku. Autorka zaznacza przy tym, że czasami niska samoocena jest naturalną częścią dorastania, czasami wynika ze wzorców, jakie dziecko dostaje od rodziców lub może być spowodowana przez połączenie różnych czynników. Dodaje także, że każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie. Niektóre dziecko zdobywa pewne umiejętności szybciej, inne wolniej i to też jest normalne.

Etap „Patrz na mnie” (2 – 4 rok życia)

Niektóre, bardziej świadome siebie maluchy, nienawidzą, gdy uwaga skupiona jest na nich, ale większość przedszkolaków jest ujmującymi małymi „popisywaczami”. Na tym etapie dzieci zazwyczaj mają wysoką samoocenę, ponieważ nie potrafią jeszcze ocenić siebie obiektywnie. Mówią „Jestem taki szybki/ mądry/ piękny!”, nawet jeśli nie jest to prawdą. Uwielbiają, gdy ich wyczynom przygląda się publiczność (mama, tata, babcia, dziadek, goście w salonie), więc będą krzyczeć „Patrzcie, jak skaczę!” biegając po całym pokoju. Dzieci w tym wieku są bardzo wyczulone na reakcje dorosłych. Promienieją, gdy dorośli je chwalą i kulą się ze wstydu, kiedy są zbesztane lub kiedy nie potrafią opanować jakiegoś zadania. […]


Niska samoocena u dziecka | Liczba stron: 56 (pdf B5)

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Niska samoocena u dziecka”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *